Mix Design M-50 Grade

The mix design M-50 grade (Using Admixture –Sikament) provided here is for reference purpose only. Actual site conditions vary and thus this should be adjusted as per the location and other factors.

Parameters for mix design M50

Grade Designation = M-50
Type of cement = O.P.C-43 grade
Brand of cement = Vikram ( Grasim )
Admixture = Sika [Sikament 170 ( H ) ]
Fine Aggregate = Zone-II

Sp. Gravity
Cement = 3.15
Fine Aggregate = 2.61
Coarse Aggregate (20mm) = 2.65
Coarse Aggregate (10mm) = 2.66

Minimum Cement (As per contract) =400 kg / m3
Maximum water cement ratio (As per contract) = 0.45

Mix Calculation: -

1. Target Mean Strength = 50 + ( 5 X 1.65 ) = 58.25 Mpa

2. Selection of water cement ratio:-
Assume water cement ratio = 0.35

3. Calculation of water: -
Approximate water content for 20mm max. Size of aggregate = 180 kg /m3 (As per Table No. 5 , IS : 10262 ). As plasticizer is proposed we can reduce water content by 20%.

Now water content = 180 X 0.8 = 144 kg /m3

4. Calculation of cement content:-
Water cement ratio = 0.35
Water content per cum of concrete = 144 kg
Cement content = 144/0.35 = 411.4 kg / m3
Say cement content = 412 kg / m3 (As per contract Minimum cement content 400 kg / m3 )
Hence O.K.

5. Calculation for C.A. & F.A.: [ Formula's can be seen in earlier posts]-

Volume of concrete = 1 m3
Volume of cement = 412 / ( 3.15 X 1000 ) = 0.1308 m3
Volume of water = 144 / ( 1 X 1000 ) = 0.1440 m3
Volume of Admixture = 4.994 / (1.145 X 1000 ) = 0.0043 m3
Total weight of other materials except coarse aggregate = 0.1308 + 0.1440 +0.0043 = 0.2791 m3

Volume of coarse and fine aggregate = 1 – 0.2791 = 0.7209 m3
Volume of F.A. = 0.7209 X 0.33 = 0.2379 m3 (Assuming 33% by volume of total aggregate )

Volume of C.A. = 0.7209 – 0.2379 = 0.4830 m3

Therefore weight of F.A. = 0.2379 X 2.61 X 1000 = 620.919 kg/ m3

Say weight of F.A. = 621 kg/ m3

Therefore weight of C.A. = 0.4830 X 2.655 X 1000 = 1282.365 kg/ m3

Say weight of C.A. = 1284 kg/ m3

Considering 20 mm: 10mm = 0.55: 0.45
20mm = 706 kg .
10mm = 578 kg .
Hence Mix details per m3
Increasing cement, water, admixture by 2.5% for this trial

Cement = 412 X 1.025 = 422 kg
Water = 144 X 1.025 = 147.6 kg
Fine aggregate = 621 kg
Coarse aggregate 20 mm = 706 kg
Coarse aggregate 10 mm = 578 kg
Admixture = 1.2 % by weight of cement = 5.064 kg.

Water: cement: F.A.: C.A. = 0.35: 1: 1.472: 3.043

Observation: -

A. Mix was cohesive and homogeneous.
B. Slump = 120 mm
C. No. of cube casted = 9 Nos.
7 days average compressive strength = 52.07 MPa.
28 days average compressive strength = 62.52 MPa which is greater than 58.25MPa
Hence the mix accepted.

We are thankful to Er Gurjeet Singh for this valuable information.

Filed under Mix Design | 87 Comments

Mix Design M-40 Grade

The mix design M-40 grade for Pier (Using Admixture – Fosroc) provided here is for reference purpose only. Actual site conditions vary and thus this should be adjusted as per the location and other factors.

Parameters for mix design M40

Grade Designation = M-40
Type of cement = O.P.C-43 grade
Brand of cement = Vikram ( Grasim )
Admixture = Fosroc ( Conplast SP 430 G8M )
Fine Aggregate = Zone-II
Sp. Gravity Cement = 3.15
Fine Aggregate = 2.61
Coarse Aggregate (20mm) = 2.65
Coarse Aggregate (10mm) = 2.66
Minimum Cement (As per contract) = 400 kg / m3
Maximum water cement ratio (As per contract) = 0.45

Mix Calculation: -

1. Target Mean Strength = 40 + (5 X 1.65) = 48.25 Mpa

2. Selection of water cement ratio:-
Assume water cement ratio = 0.4

3. Calculation of cement content: -
Assume cement content 400 kg / m3
(As per contract Minimum cement content 400 kg / m3)

4. Calculation of water: -
400 X 0.4 = 160 kg Which is less than 186 kg (As per Table No. 4, IS: 10262)
Hence o.k.

5. Calculation for C.A. & F.A.: – As per IS : 10262 , Cl. No. 3.5.1

V = [ W + (C/Sc) + (1/p) . (fa/Sfa) ] x (1/1000)

V = [ W + (C/Sc) + {1/(1-p)} . (ca/Sca) ] x (1/1000)

Where

V = absolute volume of fresh concrete, which is equal to gross volume (m3) minus the volume of entrapped air ,

W = mass of water ( kg ) per m3 of concrete ,

C = mass of cement ( kg ) per m3 of concrete ,

Sc = specific gravity of cement,

(p) = Ratio of fine aggregate to total aggregate by absolute volume ,

(fa) , (ca) = total mass of fine aggregate and coarse aggregate (kg) per m3 of
Concrete respectively, and

Sfa , Sca = specific gravities of saturated surface dry fine aggregate and Coarse aggregate respectively.

As per Table No. 3 , IS-10262, for 20mm maximum size entrapped air is 2% .

Assume F.A. by % of volume of total aggregate = 36.5 %

0.98 = [ 160 + ( 400 / 3.15 ) + ( 1 / 0.365 ) ( Fa / 2.61 )] ( 1 /1000 )

=> Fa = 660.2 kg

Say Fa = 660 kg.

0.98 = [ 160 + ( 400 / 3.15 ) + ( 1 / 0.635 ) ( Ca / 2.655 )] ( 1 /1000 )

=> Ca = 1168.37 kg.

Say Ca = 1168 kg.

Considering 20 mm : 10mm = 0.6 : 0.4

20mm = 701 kg .
10mm = 467 kg .

Hence Mix details per m3

Cement = 400 kg
Water = 160 kg
Fine aggregate = 660 kg
Coarse aggregate 20 mm = 701 kg
Coarse aggregate 10 mm = 467 kg
Admixture = 0.6 % by weight of cement = 2.4 kg.
Recron 3S = 900 gm

Water: cement: F.A.: C.A. = 0.4: 1: 1.65: 2.92

Observation: -
A. Mix was cohesive and homogeneous.
B. Slump = 110mm
C. No. of cube casted = 12 Nos.
7 days average compressive strength = 51.26 MPa.
28 days average compressive strength = 62.96 MPa which is greater than 48.25MPa

Hence the mix is accepted.

We are thankful to Er Gurjeet Singh for this valuable information.

Filed under Mix Design | 142 Comments

Concrete Mix Design – M 20 Grade Of Concrete

1. REQUIREMENTS
a) Specified minimum strength = 20 N/Sq mm

b) Durability requirements
i) Exposure Moderate
ii) Minimum Cement Content = 300 Kgs/cum

c) Cement
(Refer Table No. 5 of IS:456-2000)
i) Make Chetak (Birla)
ii) Type OPC
iii) Grade 43

d) Workability
i) compacting factor = 0.7

e) Degree of quality control Good
Continue Reading »

Filed under Mix Design | 335 Comments

Concrete Mix Design M-60

CONCRETE MIX DESIGN (GRADE M60)


(a) DESIGN STIPULATION:-
Target strength = 60Mpa
Max size of aggregate used = 12.5 mm
Specific gravity of cement = 3.15
Specific gravity of fine aggregate (F.A) = 2.6
Specific gravity of Coarse aggregate (C.A) = 2.64
Dry Rodded Bulk Density of fine aggregate = 1726 Kg/m3
Dry Rodded Bulk Density of coarse aggregate = 1638 Kg/m3
Continue Reading »

Filed under Mix Design | 149 Comments

Mix Design For M35 Grade Of Concrete

The mix design for M35 Grade Of Concrete for pile foundations provided here is for reference purpose only. Actual site conditions vary and thus this should be adjusted as per the location and other factors.

Grade of Concrete : M35
Characteristic Strength (Fck) : 35 Mpa
Standard Deviation : 1.91 Mpa*
Target Mean Strength : T.M.S.= Fck +1.65 x S.D.
(from I.S 456-2000) = 35+ 1.65×1.91
= 38.15 Mpa
Continue Reading »

Filed under Mix Design | 136 Comments
Page 5 of 512345

Share Information

What is Civil Engineering

Journals Books And Softwares

Branches Of Civil Engineering

Civil Engineering Jobs

Follow Us On FB

Knowledge Center

Civil Engineering Universities/Events

Gallery - Civil Engineering Pictures

Civil Engineering Forum

civil engineering forum

Search


engineeringcivil.com awarded best online publication by CIDC 2013

Top Contributors

Yahoo Group - Civil Engineering Portal

Subscribe to EngineeringCivil.com


Powered by groups.yahoo.com

Recently Added

Civil Engineering Links

anglo.com

Follow Us On FB